Barzoj - jaký je a jak se o něj starat

03.09.2008 00:03
 

Měla jsem velké štěstí na svého prvního barzoje. Jeho povaha naprosto naplnila mé představy. Barzoje opravdu nemůže mít každý. Tím nechci říct, že majitelé barzojů jsou lepší než majitelé jiných plemen. Jen chci vyjádřit, že spíše než o podřízený vztah psa ke svému pánovi, jde u barzoje především o partnerství. Pokud někdo hledá psího přítele, který na něj bude dlouze oddaně hledět a radostně plnit povely, toho by barzoj zklamal.  

Přesto je barzoj schopen se základní povely naučit a zvládat je. Hlavně pro jeho vlastní bezpečí. Jeho reakce jsou velmi rychlé a pro nezkušené majitele často nečekané. Od té doby, co venčím svého barzoje, mám oči na stopkách a beru si i brýle na dálku. Základem úspěchu je být rychlejší než barzoj a včas zareagovat povelem. Když už totiž vyrazí za tím, co se v dáli rychle hýbe, už se mi ho většinou nepodaří zastavit. V dobách jeho dospívání se to občas stávalo a pak mi nezbylo, než trpělivě čekat, až se vrátí. A vrátil se vždycky za pár minut, které mi připadaly jako hodiny. Přesně věděl, kde mě nechal.

Dnes už tolik nelítá. Bude mu šest let a už se trochu uklidnil. Miluje naše procházky, kdy si přečte nejnovější zprávy z naší čtvrti. Stačí mu krátké vyřádění. Někdy se proběhne s jinými barzoji, ale dlouhé lítání ho nikdy nebavilo. Což si myslím je pro barzoje typické. Mnoho nových majitelů příliš svá štěňata a mladá zvířata zatěžuje. Výsledkem mohou být velké problémy s klouby a kostmi. Možná vám to přijde zvláštní, ale štěně je nejlépe do věku půl roku držet v klidu a nijak je nezatěžovat. Od půl do jednoho roku můžeme pomalu začít s vycházkami, ale rozhodně nenechávat dlouze řádit s jinými, mnohdy těžšími psy. Od roku můžeme dopřát dostatek volného pohybu, ale stále pozor na možná zranění. Hlavně pozor na lavičky v parku, myší díry a podobně. Můj mladý barzoj přehlédl například odpadkový koš v parku. Naštěstí se nic vážného nestalo. Některé jeho malé úrazy na něm ale vidím dodnes.  

S dostihy nebo coursingem žádné zkušenosti nemám a nevím, jak se postupuje při přípravě mladého barzoje na takovou kariéru. Osobně dávám přednost nedostihovým liniím. Líbí se mi barzoji vysocí a solidně stavění, kteří nemohou být tak rychlí jako menší a drobnější dostihoví jedinci. V každém vrhu jsou štěňata, která již v ranném věku projevují velký zájem o tzv. kůži. Pokud se chce někdo věnovat coursingu nebo dostihovému sportu, měl by si vybrat právě takové štěně. Měl by však dle mého názoru počítat s tím, že pokud ve svém barzoji bude podporovat vášeň pro lov, která je pro coursing a dostihy potřeba, bude ho pak mnohem těžší na volno ovládat a téměř nemožné odvolat. Každý barzoj má vášeň pro lov v krvi, záleží jen na majiteli, zda ji utlumí nebo bude rozvíjet se všemi důsledky. 

 

Mladý barzoj ve vývinu je velmi křehký. První dva roky života jsou rozhodující pro jeho další život. Nelze šetřit na kvalitním krmení. Mě se nejvíce osvědčily kvalitní granule (cca 1500 Kč za 15 kg). Krmím granulemi značky ANF nebo Arden Grange. Důležitý je poměr živin v krmivu a kvalita vstupních surovin pro výrobu granulí. Pro barzoje je optimální 25% bílkovin a 15% tuků.  Do večerní dávky, která představuje 2/3 denní krmné dávky, přidávám  trochu masa nebo konzervy. V období vývinu je dobré přidávat přípravky podporující správný vývin kloubů. Dobré je přidat vitamin C, který napomáhá vstřebávání vápníku. Mě se nejvíce osvědčily výrobky značky Canina. Neplatí, že čím více, tím lépe. Pozor na příliš mnoho bílkovin a příliš vysoké dávky vápníku!  

Vždycky mě udiví, jak vynikající mají barzoji paměť. Přesně si pamatuje, kde byl jaký pes za vraty, i když jsme tudy šli před rokem. Na lidi má rovněž vynikající paměť. Naši přátelé jsou i jeho přáteli. S cizími se moc nebaví, ale je k nim přívětivý. Lidé neznalí barzojí a vlastně i chrtí povahy si pletou rezervovanost s bázlivostí. Některých se může opravdu dotknout, že barzoj nestojí o jejich pohlazení nebo hry. Moje kamarádka se těšila, jak si pohraje se štěňátkem, které se k ní po krátké hře otočilo zády a šlo prostě spát.  

Barzoj je statečný a silný a ví to o sobě. Je mrštný a rychlý, před útokem nevaruje, což může být nebezpečné. Když si znelíbí nějaké psí plemeno, bez problémů ho rozpozná a chová se nepřátelsky ke všem jedincům stejného plemen. To může být problém, stejně tak jako malí, drzí psi, kteří mnohdy ze strachu napadají. Může to ale být i jejich poslední provokace. Párkrát jsem se už válela po zemi a držela vlastního psa za obojek, aby nemohl zakousnout drzého bláznivého pudlíka, který se z ničeho nic rozeběhl a skočil na něj. Skončila jsem vyválená v listí a jehličí s pěknou boulí a modřinou na noze, protože v zápalu boje mě vlastní barzoj chytil za holeň. Musím říct, že to vážně bolelo. Pudlíkovi se nic nestalo. 

Barzoj je aristokrat a jeho šarmu a eleganci se málokteré plemeno vyrovná. Je jedinečný a je dar s ním žít. 

Update: 3. 5. 2014

Zpět